Má tchyně je zlo. Snaží se mi rozeštvat rodinu přes děti

28. června 2026

Zdroj obrázku: Pexels

Když jsem si brala Martina, myslela jsem, že získávám nejen manžela, ale i druhou rodinu. Jeho máma byla milá, vstřícná, nabízela pomoc. Teprve po narození našeho prvního dítěte jsem začala vnímat, že něco nesedí. Drobné poznámky, nevinné otázky, náhodné komentáře. Trvalo mi tři roky, než jsem si uvědomila, co se vlastně děje.

Začátek byl nenápadný

První měsíce po svatbě byly v pohodě. Tchyně nám občas zavolala, přijela na návštěvu, ptala se, jak se máme. Nic zvláštního. Martin byl její jediný syn a já jsem chápala, že ho nechce úplně pustit. Říkala jsem si, že je to normální.

Reklama

Pak jsem otěhněla s Emou. Porod byl komplikovaný, měla jsem problémy s kojením, nespala jsem, byla jsem vyčerpaná. A tchyně najednou byla pořád. Volala každý den, chtěla vědět, jak Ema spí, co jí, jestli přibírá. Nabízela, že přijede pomoci. Znělo to hezky, ale pokaždé, když přijela, cítila jsem se ještě víc vyčerpaná.

Neustále komentovala, co dělám špatně. Že Emu moc oblékám. Že jí málo krmím. Že by měla spát víc na bříšku. Že bych měla víc chodit ven. Martinovi pak říkala: „Vypadá unavená, měla by si víc odpočinout.“ Jako bych tam nebyla.

Začala jsem si všímat vzorců

Když byly Emě dva roky, narodil se Matěj. A tchyně se ještě víc rozjela. Tentokrát už nechodila jen tak na návštěvu – chtěla hlídat. Nabízela se, že si děti vezme na víkend. Martin byl nadšený. Já měla divný pocit, ale nedokázala jsem ho pojmenovat.

Reklama

Po prvním víkendu, kdy děti byly u babičky, se Ema vrátila a celý týden odmítala jíst to, co jsem jí uvařila. „Babička dělá lepší řízky,“ říkala. „Babička mi dává čokoládu, když chci.“ Martinovi to přišlo roztomilé. Mně ne.

Pak začaly poznámky typu: „Maminka tě asi moc nemazlí, co? U babičky je líp, viď?“ Ema to opakovala doma. Jako papouš. A já jsem cítila, jak se mi svírá žaludek.

Snažila jsem se o tom mluvit s Martinem. Řekl, že přeháním. Že jeho máma to myslí dobře. Že je přece skvělé, že chce trávit čas s vnoučaty. A já jsem si začala připadat jako paranoidní ženská, která vidí problémy tam, kde nejsou.

Moment, kdy mi to došlo

Bylo to na Emčiných čtvrtých narozeninách. Měli jsme malou oslavu doma, jen rodina. Tchyně přišla s obrovským dárkem – panenkou, kterou Ema chtěla už půl roku. Já jsem jí ji slíbila k Vánocům, šetřila jsem na ni.

Ema byla u vytržení. Objímala babičku, děkovala jí. A tchyně se na mě podívala a řekla: „No vidíš, aspoň někdo jí udělá radost.“ Usmála se. Jako by nic.

V tu chvíli mi to konečně došlo. Nebyla to náhoda. Nebyla to starostlivost. Bylo to záměrné. Všechny ty poznámky, dárky, komentáře – to všechno mělo jediný cíl. Aby děti měly raději ji než mě.

Začala jsem si dávat pozor. A viděla jsem to všude. Když jsem řekla Emě ne na sladkost, tchyně jí ji dala schválně. Když jsem Matěje poslala do pokojíčku za trest, ona ho šla utěšit a říkala mu: „Maminka je přísná, viď? Babička by tě nepotrestala.“

Uvědomila jsem si, že tchyně systematicky podkopává mou autoritu. Nebylo to o tom, že by děti milovala. Bylo to o moci.

Když jsem se bránila, začalo peklo

Řekla jsem Martinovi, že už nechci, aby děti jezdily k babičce samy. Že můžeme jezdit společně, ale hlídání končí. Vybuchl. Obvinil mě, že jsem žárlivá. Že mu beru mámu. Že jsem sobecká.

Tchyně se to dozvěděla a zavolala mi. Plakala do telefonu. Říkala, že nechápe, co udělala špatně. Že přece jen chce pomoct. Že jí lámu srdce. Cítila jsem se jako zrůda. Ale zároveň jsem věděla, že ustoupit nemůžu.

Začala jsem si psát poznámky. Každou větu, každý komentář, každou situaci. Vedla jsem si deník. Znělo to šíleně, ale potřebovala jsem mít důkazy. Pro sebe. Pro Martina. Pro chvíle, kdy jsem si začínala myslet, že si to všechno vymýšlím.

Jednou jsem tchyni slyšela, jak Emě říká: „Víš, tatínek by byl šťastnější, kdyby byl s jinou paní. Maminka je pořád smutná a naštvaná.“ Stála jsem za dveřmi a třásla se vzteky. Emě byly čtyři roky. Čtyři.

Zlom přišel nečekaně

Martin to konečně uslyšel taky. Byl na home office, tchyně o tom nevěděla. Přijela neohlášená, já jsem byla v práci. Vzala děti na zmrzlinu a Martin šel s nimi.

Večer přišel domů bledý. Posadil se ke mně a řekl: „Promiň. Měla jsi pravdu.“ Slyšel, jak jeho máma Matějovi říká, že by bylo lepší, kdyby bydlel u babičky, protože maminka je pořád unavená a nemá na něj čas. Bylo mu pět let.

Poprvé za tři roky jsem se rozbrečela. Ne vzteky. Úlevou. Konečně mi někdo věřil.

Co jsem udělala potom

Nesnažila jsem se tchyni změnit. Nesnažila jsem se ji konfrontovat. Pochopila jsem, že lidé jako ona se nezmění, protože nevidí problém ve svém chování. Pro ni jsem byla vetřelec, který jí vzal syna. A vnoučata byla zbraň.

Nastavila jsem hranice. Tvrdé, jasné, bez výjimek. Tchyně mohla děti vidět, ale jen v naší přítomnosti. Žádné hlídání. Žádné víkendy u babičky. Žádné telefonáty bez dozoru.

Bylo to těžké. Tchyně brečela, vyhrožovala, že nás vyškrtne z dědictví. Martinova rodina nás obviňovala, že jsme krutí. Ale Martin stál při mně. A to bylo klíčové.

S dětmi jsem mluvila otevřeně. Ne o tom, že babička je zlá – to by nebylo fér. Ale o tom, že někdy i lidé, které máme rádi, říkají věci, které nejsou pravda. Že když někdo říká něco špatného o mamince nebo tatínkovi, můžou nám to říct. Že je to v pořádku.

Kde jsme teď

Emě je dnes osm, Matějovi šest. Tchyni vídáme jednou za měsíc, na neutrální půdě – v kavárně, v parku. Nikdy není s dětmi sama. Pořád se snaží. Pořád má poznámky. Ale děti už jsou starší a začínají chápat.

Minulý týden mi Ema řekla: „Mami, babička je divná. Pořád říká věci, který nejsou pravda.“ Objala jsem ji a řekla: „Vím, zlato. Ale my jsme rodina a máme se rádi. To je to nejdůležitější.“

Nejsem dokonalá máma. Dělám chyby. Jsem někdy unavená, někdy naštvaná, někdy nevím, co dělám. Ale jsem jejich máma. A nikdo mi je nebude brát. Ani tchyně, která si myslí, že má právo na víc než já.

Naučila jsem se, že ochrana rodiny někdy znamená být ta zlá. Že láska není jen o objetích a úsměvech, ale taky o pevných hranicích. A že když vám někdo říká, že si něco vymýšlíte, ale vaše střeva křičí, že ne – věřte si. Vaše střeva mají pravdu.

pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce

Zdroje článku

Autorský text

Nejnovější články

Lidé s nejlepší povahou se rodí v těchto dvou znameních. Jsou vyvolení Lidé s nejlepší povahou se rodí v těchto dvou znameních. Jsou vyvolení Každé znamení zvěrokruhu má své silné stránky, ale existují dvě znamení, která jakoby dostala od vesmíru dar výjimečné povahy. Jejich nositelé oplývají empatií, laskavostí a schopností dělat svět kolem sebe lepším místem. Pojďme se podívat, která dvě znamení vévodí žebříčku nejkrásnějších povah, a co hvězdy připravily pro všechna ostatní znamení v nejbližších týdnech.

Mohlo by vás zajímat

Reklama

Reklama