Na večírku jsem si začala se svým šéfem. Co udělal druhý den mě úplně dostalo
Zdroj obrázku: Pexels
Firemní večírek, alkohol, flirt s šéfem – a pak ranní SMS, která všechno změnila. Myslela jsem, že jsem konečně zajímavá. Místo toho jsem se stala problémem, kterého se firma potřebovala zbavit. Takhle jsem přišla o práci i iluze.
Sedím v kuchyni, je sedm ráno a telefon mi vibruje na stole. Zpráva od Martina. Můj šéf. Vlastně už asi ne můj šéf, protože ta zpráva začíná slovy „Markéto, musíme si promluvit“. Mám sucho v ústech, ale ne kvůli kocovině. Ta přišla až potom.
Včera večer byl firemní večírek. Oslavovali jsme konec čtvrtletí, já jsem měla na sobě nové šaty, které mi slušely víc, než jsem čekala. Martin seděl naproti mně u stolu, usmíval se, nalil mi víno. Poprvé za tři roky, co u něj pracuju, se na mě díval takhle. Ne jako na asistentku, která mu třídí maily a objednává obědy.
Když se večer změnil v něco víc
Nevím přesně, kdy to začalo. Možná u třetího skleničky. Možná když mi položil ruku na záda a řekl, že jsem nejlepší věc, co se té firmě stala. Cítila jsem se důležitá. Viděná. A taky jsem byla opilá, to jo. Ale ne tak moc, abych nevěděla, co dělám.
Tančili jsme. Smáli se. Jeho dlaň mi sjela na pas a já jsem ji neodstrčila. Kolegyně Petra na mě koukala přes rameno svého přítele s výrazem, kterému jsem nerozuměla. Teď už ano. Byl to soucit.
Kolem půlnoci jsme stáli venku před restaurací, Martin kouřil, i když mi vždycky tvrdil, že už přestal. Naklonil se ke mně a políbil mě. Rychle, skoro ostýchavě. A pak ještě jednou, delší. Chutnalo to po vínu a po něčem, co jsem si celé měsíce představovala, když jsem mu dělala kávu a on se na mě usmál přes monitor.
Byla jsem si jistá, že se něco mění. Že konečně vidí, kdo doopravdy jsem.
Rozloučili jsme se před taxíkem. Řekl mi, že jsem úžasná. Že si musíme popovídat. Jela jsem domů s motýlky v břiše a představovala si pondělní schůzku, kde mi řekne, že to mezi námi dává smysl. Že věk není důležitý – jemu je čtyřicet tři, mně dvacet osm. Že jeho manželství už dávno nefunguje. Prostě všechno, co si holka, která se zamilovala do šéfa, dokáže namlouvat.
SMS, která přišla moc brzy
Teď sedím nad tou zprávou a čtu si ji podesáté. „Markéto, musíme si promluvit. Včerejší večer byla chyba. Osobně i profesionálně. Myslím, že bude nejlepší, když si najdeš jinou pozici. HR ti pomůže s přechodem. Omlouvám se.“
Omlouvám se. Dvě slova na konci zprávy, která mi bere práci. Ne proto, že bych ji dělala špatně. Ale proto, že jsem mu dovolila mě políbit. Nebo jsem ho k tomu snad vyzvala? Nevím už. Paměť je zrádná, zvlášť když je zalitá vínem a nadějí.
Volám mu. Nezvedá. Píšu, že to můžeme probrat, že se nic nestalo, že to zůstane mezi námi. Nic. Modré fajfky, ticho. Jako bych najednou přestala existovat.
V pondělí přijdu do práce a Petra mi u kávovaru řekne, že Martin je na home office. Že prý celý týden. A že HR mě chce vidět v deset. Paní Nováková, která mi před rokem gratulovala k povýšení, mi teď přes stůl podává papíry k podpisu. Odstupné. Tři měsíční platy. Výpovědní lhůta prominuta po dohodě. Mluvčí firmy – tedy Martin – to schválil.
Celou dobu jsem doufala, že se ozve. Že mi vysvětlí, proč to udělal. Ale on prostě zmizel.
Co mi došlo až potom
Podepisuju. Nemá cenu se hádat. Nemám svědky, nemám důkazy. A hlavně – nemám sílu. Cítím se špinavá. Použitá. Jako bych to byla já, kdo něco pokazil. Jako bych měla být vděčná za ty tři platy a zmizet potichu.
Doma si otevřu Instagram. Martin přidal story – fotka z běhu, slunce, úsměv. Hashtag #healthylifestyle. Žádná stopa po tom, že před dvěma dny políbil svou asistentku a pak jí vzal práci, aby to nikdo nemusel řešit.
Volám kamarádce. Ta se zeptá, jestli to chci nějak řešit. Právně, myslí. Ale co bych řešila? Že mě políbil na firemním večírku? Že mě pak vyhodil, protože se bál, co by si lidi mysleli? Kdo by mi věřil? A hlavně – chtěla bych vůbec celé měsíce probírat před soudem něco, na co se snažím zapomenout?
Nejhorší není, že jsem přišla o práci. Nejhorší je, že jsem si celou dobu myslela, že jsem zajímavá. Že mě vidí. Že mezi námi něco je. A přitom jsem byla jen riziko. Problém, kterého se firma potřebovala zbavit dřív, než se z toho stane skandál.
Co zbylo
Minulý týden jsem potkala Petru v obchodě. Zastavila se, vypadala trapně. Řekla mi, že Martin má novou asistentku. Mladší než já. Hezčí, dodala a pak se odmlčela, jako by litovala, že to řekla nahlas.
Nevím, jestli se jí stane to samé. Možná ne. Možná se Martin poučil. Nebo možná jen lépe zamaskuje důsledky.
Já jsem si našla novou práci. Menší firma, míň peněz, ale aspoň tam můj šéf vypadá jako můj táta a na firemní akce nechodí. Když mi kolega nabídne drink, řeknu ne, díky. A když mi někdo lichotí, automaticky couvnu o krok.
Naučila jsem se jednu věc: Když ti někdo dá najevo, že jsi problém, věř mu. A uteč dřív, než ti to dokáže. Protože Martin mi dal najevo přesně to – jen jsem byla moc zaslepená, abych to viděla. Viděla jsem jen to, co jsem chtěla vidět. Flirt. Zájem. Možnost.
Dnes vidím pravdu. A ta bolí víc než jakákoli výpověď.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce