Můj přítel slintá po jiných ženách. Je to odporné, dělá to i přede mnou
Zdroj obrázku: Pexels
Když jsme spolu začínali, byla jsem si jistá, že jsem ta pravá. Jenže pak přišly ty pohledy. Dlouhé, neskrývané, drzé. Na servírky, na kolegyně, na kamarádky. A nejhorší? Dělal to i přede mnou. Jako bych tam nebyla. Jako bych nestála hned vedle něj.
Poprvé jsem si toho všimla asi po roce vztahu. Seděli jsme v kavárně a čekali na objednávku. Servírka byla mladá, hezká, měla úzkou sukni a dlouhé vlasy. Nic extra, prostě hezká holka. Ale způsob, jakým se na ni díval můj přítel, mě udeřil jako facka.
Nebyl to jen letmý pohled. Byl to sken. Shora dolů, pomalu, důkladně. A pak zpátky. Sledoval každý její pohyb, jak se otáčí, jak se naklání nad stůl vedle nás. Já seděla naproti němu a cítila jsem se najednou neviditelná.
Řekla jsem mu to. Ne hned, ale večer doma. Snažila jsem se být klidná, nebýt žárlivá přítelkyně, co dělá scény. „Všiml sis dneska té servírky?“ zeptala jsem se.
Podíval se na mě, jako by nevěděl, o čem mluvím. „Jaké servírky?“
To mě wznilo ještě víc než ten samotný pohled. Ta lež. Ta automatická obrana. Věděl přesně, o kom mluvím. Viděla jsem to v jeho očích.
Začalo to být pravidelné
Od té doby jsem si toho začala všímat pořád. V obchodě, na ulici, na večírcích. Kdykoliv kolem prošla atraktivní žena, jeho oči ji sledovaly. Někdy jen na vteřinu, někdy déle. A vždycky si myslel, že si toho nevšimnu.
Ale všimla. Pokaždé.
Nejhorší bylo, když to dělal před mými kamarádkami. Jednou jsme byli na grilování u známých a on celý večer zíral na jednu z holek. Nebyla to jen náhoda. Pokaždé, když se pohnula, jeho pohled šel za ní. Když se smála, díval se jí na ústa. Když si sedla, sledoval její nohy.
Cítila jsem se ponížená. Stála jsem tam s pivem v ruce, bavila se s lidmi a uvnitř jsem se hroutila. Protože všichni to viděli. Viděla jsem to v očích jedné kamarádky – ten soucitný pohled, když na mě koukla. Ten tichý odsudek.
Večer jsem mu to vyčetla. Tentokrát jsem nekřičela, ale plakala. „Proč to děláš? Proč se na ně musíš dívat takhle? Nestačím ti?“
Řekl, že přehánám. Že je to normální. Že všichni chlapi se dívají. Že to nic neznamená.
Začala jsem si připadat špatně
Možná měl pravdu. Možná jsem byla jen přecitlivělá. Možná všichni chlapi opravdu dělají to samé a já jsem prostě moc žárlivá.
Začala jsem se víc líčit. Kupovala jsem si hezčí oblečení. Snažila jsem se být zábavnější, atraktivnější, zajímavější. Myslela jsem, že když budu lepší, přestane se dívat na ostatní.
Ale nepřestal.
A já jsem se cítila čím dál hůř. Začala jsem se srovnávat. S každou ženou, na kterou se podíval. Má hezčí vlasy? Lepší postavu? Je mladší? Vtipnější?
Jednou jsme šli kolem fitness centra a on se otočil za holkou v legínách. Otočil se. Doslova zastavil a otočil hlavu. Já jsem šla vedle něj a on se otočil za jinou ženou.
V tu chvíli jsem pochopila, že tohle není o mně. Není to o tom, že bych nebyla dost dobrá. Je to o něm.
Uvědomění přišlo nečekaně
Byla jsem na obědě s kolegyní a ona mi vyprávěla o svém příteli. Jak spolu chodí do divadla, jak ji poslouchá, jak se na ni dívá, když mluví. A já jsem si uvědomila, že můj přítel se na mě takhle nedívá.
Nedívá se na mě s tou pozorností, s tou fascinací, s jakou se dívá na cizí ženy. Když mluvím, kouká do telefonu. Když se směju, nevšimne si. Ale když kolem projde nějaká cizí hezká holka, najednou má oči jako jestřáb.
A to bylo to klíčové zjištění. Nebylo to jen o pohledech. Bylo to o tom, že já jsem pro něj přestala být viditelná. Stala jsem se součástí nábytku. Něčím samozřejmým. Zatímco každá cizí žena byla vzrušující, zajímavá, hodná pozornosti.
Uvědomila jsem si, že žiju s mužem, který mě nebere. Který si myslí, že mě má, tak nemusí dávat pozor. Že může dělat, co chce, protože já nikam nepůjdu.
Řekla jsem mu to naposled
Ne jako výčitku. Ne jako pláč. Řekla jsem mu to klidně.
„Víš, co mě na tom štve nejvíc? Není to žárlivost. Je to pocit, že jsem ti úplně jedno. Že každá cizí žena je pro tebe zajímavější než já. A to mě ničí.“
Čekala jsem, že zase řekne, že přehánám. Ale tentokrát mlčel. Možná proto, že jsem neplakala. Možná proto, že jsem neútočila. Prostě jsem mu řekla, jak se cítím.
Řekl, že si toho ani nevšimne. Že je to reflex. Že to nedělá schválně.
A já jsem mu odpověděla: „To je mi jedno. Jestli si toho nevšimneš, tak si začni všímat. Protože já si všímám. A bolí mě to. A pokud se to nezmění, nebudu tady.“
Co se stalo potom
Změnilo se to? Částečně. Začal si dávat větší pozor. Ale hlavně – já jsem se změnila. Přestala jsem se omlouvat za své pocity. Přestala jsem si připadat jako žárlivá hysterka.
Pochopila jsem, že mít respekt ve vztahu není přehnaný požadavek. Že když stojím vedle svého partnera, nechci se cítit jako druhá volba. Nechci řešit, jestli zrovna zírá na někoho jiného.
A taky jsem si uvědomila, že kdyby se to nezměnilo, opravdu bych odešla. Protože žít s někým, kdo tě nebere, je horší než být sama.
Dneska už to není dokonalé. Občas si všimnu toho pohledu. Ale je kratší. A když mu to řeknu, neobhajuje se. Omluví se. A to je rozdíl.
Pořád to není ideální vztah. Ale aspoň už se v něm necítím neviditelná.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce