Můj muž se úplně přestal mýt a dožaduje se intimností. Je mi odporný
Zdroj obrázku: Pexels
Když jsem si ho brala, byl pečlivý, voněl po dobrém parfému a měl rád čistotu. Teď sedí celé dny doma, nesprchuje se a čeká, že budu chtít. Jak jsem se dostala z manželství, které začalo vonět jinak, než jsem čekala.
Vždycky jsem si myslela, že když člověk miluje, tak prostě miluje. Že láska překoná všechno. Že fyzická přitažlivost je něco, co se nedá jen tak vypnout. Jenže pak přišel moment, kdy jsem večer ležela v posteli vedle muže, se kterým jsem prožila osm let, a cítila jsem odpor. Ne vztek. Ne zklamání. Přímo fyzický odpor.
Tomáš byl vždycky ten typ chlapa, na kterého se holky otočí. Sportovní postava, upravený, voněl po dřevitém parfému, který jsem milovala. Když jsme se poznali, pracoval jako obchodní zástupce, jezdil po schůzkách v bílé košili a vždycky byl čistě oholený. Měl rád pořádek. V autě, v bytě, na sobě. Tohle mě na něm přitahovalo – ta jistota, že je to chlap, co má věci pod kontrolou.
První trhliny
Změna přišla pozvolna. Před dvěma lety dostal výpověď. Firma se restrukturalizovala, propouštěli celé oddělení. Říkal, že to není problém, že si najde něco lepšího. Jenže lepší nepřicházelo. Pak ani horší. A Tomáš začal být doma. Pořád.
Zpočátku to bylo v pohodě. Staral se o domácnost, vařil, uklízel. Ale po třech měsících jsem začala poznávat změny. Přestal vstávat se mnou. Když jsem odcházela do práce v sedm, on ještě spal. Když jsem se vracela v pět, seděl v teplákách u počítače. Ty samé tepláky. Třetí den po sobě.
Nejdřív jsem si říkala, že je to deprese z nezaměstnanosti. Že chlap potřebuje čas. Snažila jsem se být chápavá. Ptala jsem se, jak se má, jestli něco nepotřebuje. Odpovídal jednoslabičně. Dobře. Ne. Nevím.
A pak přišel ten zápach.
Když domov přestane vonět jako domov
Není to tak, že by člověk přestal cítit najednou. Je to postupné. Den co den si říkáte, že to není tak hrozné. Že si to možná jen představujete. Ale pak přijde moment, kdy otevřete dveře od ložnice a praští vás to do nosu. Kyselý pot. Zatuchlé prádlo. Něco mezi tělocvičnou a nevětraným sklepem.
Tomáš se přestal sprchovat denně. Pak obden. Pak jsem přestala počítat. Vlasy měl mastné, slepené u kořínků. Nehty černé. Když si sundal ponožky, musel jsem otevřít okno. A on si toho buď nevšímal, nebo mu to bylo jedno.
Snažila jsem se to říct jemně. „Miláčku, nechceš se osprchovat? Udělá ti to dobře.“ Mávl rukou. Pak jsem to zkusila přímo. „Tomáši, už je to týden, co jsi nebyl ve sprše.“ Podíval se na mě uraženě. „Přeháníš. Včera jsem se myl.“ Lhal. A oba jsme to věděli.
Intimita jako povinnost
Nejhorší ale bylo, že přes všechno tohle chtěl sex. Pravidelně. Jako by se nic nedělo. Večer si lehl do postele, otočil se ke mně a začal. Ruka na stehně. Polibek na krk. A já jsem ztuhla.
Představte si, že vás objímá někdo, kdo nevoní jako váš partner, ale jako cizí člověk z přeplněného autobusu v létě. Kůže lepkavá, dech těžký, vlasy zanechávající mastnou stopu na polštáři. A vy máte dělat, že vás to vzrušuje.
Zpočátku jsem vymýšlela výmluvy. Bolí mě hlava. Jsem unavená. Mám zítra důležitou schůzku. Ale on neustupoval. „Už je to dva týdny,“ říkal vyčítavě. „Jako bys mě už nechtěla.“
Chtěla jsem ho říct: Nechci tě, když smrdíš. Nechci tě, když vypadáš, že tě přestalo zajímat, jak působíš. Nechci tě, když jediné, co děláš celý den, je sedět u počítače a pak čekat, že večer budu tvoje odměna za nic.
Ale neřekla jsem to. Bála jsem se. Že ho zraním. Že to zhorším. Že jsem špatná manželka, protože nedokážu překonat něco tak banálního jako hygiena.
Bod zlomu přišel nečekaně
Bylo to v pátek večer. Tomáš seděl na gauči, já jsem vařila večeři. Přišel za mnou do kuchyně, objal mě zezadu a začal mi líbat krk. Cítila jsem tu vlhkost jeho dechu, ten pach z úst, který vzniká, když si člověk nečistí zuby pořádně. Stáhla jsem se.
Otočil mě k sobě. „Co je s tebou? Už mě vůbec nechceš?“
A já to řekla. Konečně. „Tomáši, nemůžu. Nemůžu, když se nemyješ. Když smrdíš. Je mi z toho špatně.“
Ticho. Dlouhé, těžké ticho. Pak výbuch. Jak si to dovoluji. Že jsem povrchní. Že kdyby ho milovala, tak by mi to nevadilo. Že jsem jako všechny ženské – dokud má chlap prachy a vypadá dobře, tak je v pohodě, ale jakmile má horší období, tak ho hodím přes palubu.
Nesnažila jsem se ho přesvědčovat. Nesnažila jsem se bránit. Jen jsem stála a poslouchala, jak na mě křičí, a uvědomovala si jednu věc: tohle není můj muž. Můj muž by se nikdy nenechal zajít tak daleko. Můj muž by si vážil toho, že někdo o něj pečuje, vydělává, drží domácnost nad vodou.
Co jsem udělala potom
Další ráno jsem se vzbudila s jasnou hlavou. Tomáš spal na gauči. Sedla jsem si k počítači a napsala mu dopis. Dlouhý, upřímný dopis, kde jsem popsala všechno. Jak se cítím. Že to není o lásce nebo její absenci. Že je to o úctě. K sobě, ke mně, k našemu vztahu.
Napsala jsem mu, že pokud chce, aby náš vztah přežil, musí se začít chovat jako dospělý člověk. Že chápu, že je nezaměstnanost těžká. Že chápu frustraci. Ale že to není důvod přestat fungovat jako člověk. Že hygiena není luxus, ale základ. A že intimita není něco, na co má nárok, když nedokáže udělat ani to nejzákladnější pro sebe.
Dopis jsem mu nechala na stole a odjela na víkend k sestře. Potřebovala jsem prostor. Potřebovala jsem si ujasnit, jestli vůbec chci pokračovat.
Návrat a rozhodnutí
Když jsem se v neděli vrátila, byt byl uklizený. Tomáš seděl u stolu, oholený, ve čistém tričku. Voněl po sprchě. Podíval se na mě a řekl: „Přečetl jsem to. Máš pravdu. Promiň.“
Chtěla jsem věřit, že to bude stačit. Že tohle je ten zlom. Ale nebyl. Vydrželo to týden. Pak další týden s drobnými ústupky. A pak se všechno vrátilo.
Uvědomila jsem si, že problém není v hygieně. Problém je v tom, že Tomáš se vzdal. Vzdal se sebe, své hodnoty, našeho vztahu. A já nemůžu za nás dva bojovat donekonečna.
Před měsícem jsem mu řekla, že se chci rozvést. Nebyl překvapený. Skoro to vypadalo, že čekal. Teď bydlí u svého bratra. Já jsem zůstala v bytě, který konečně zase voní jako domov.
Co jsem se naučila
Není sobecké chtít, aby váš partner fungoval jako dospělý člověk. Není povrchní odmítnout intimitu s někým, kdo se o sebe nestará. A není špatné odejít, když zjistíte, že milujete vzpomínku na člověka víc než toho, kým se stal.
Někdy láska nestačí. Někdy potřebujete víc než city – potřebujete respekt, snahu, základní lidskou slušnost. A když to druhá strana nedokáže nebo nechce dát, není vaše povinnost zůstat a trpět.
Pořád si pamatuju toho Tomáše, co voněl po dřevitém parfému. Ale ten Tomáš už neexistuje. A já jsem přestala předstírat, že ano.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce