Mého muže všichni miluji. Je to ale tyran a já neuvěřitelně trpím

26. června 2026

Zdroj obrázku: pexels

Navenek perfektní manželství, uvnitř ticho plné strachu. Můj muž je charismatický, vtipný, všemi obdivovaný. Doma se mění v někoho úplně jiného. A já jsem ta, která to vidí jediná. Jak jsem se dostala z pasti, kterou nikdo jiný nepoznal?

Sedím na zahradě u tchýně a poslouchám, jak se sousedka ptá, jestli jsem si vědoma, jak mám štěstí na manžela. Tomáš právě opravuje její plot, odmítl zaplatit, smál se a mával rukou. „Ale ne, to je přece samozřejmost, paní Marková!“ Všichni se usmívají. Já taky. Mám natrénovaný úsměv tak dokonale, že už ani necítím, jak mi tuhnou koutky.

Reklama

Nikdo nevidí, co se stalo předevčírem večer. Jak mi Tomáš vytrhl z ruky telefon, protože jsem si dovolila napsat kamarádce, aniž bych ho předem požádala o svolení. Jak mi pak dvě hodiny vysvětloval, že jsem sobecká, nevděčná, že si ani neuvědomuju, co pro mě dělá. Že bych bez něj nebyla nic.

Začátek: Když se z prince stane soudce

Poznali jsme se před šesti lety na svatbě společných známých. Byl středem pozornosti – bavil lidi u baru, tančil s každou babičkou, pomáhal s organizací. Všimla jsem si ho okamžitě. A on si všiml mě. „Ty jsi jediná, která tady nevypadá jako z katalogu,“ řekl mi u stolu s dorty. „Vypadáš skutečně.“

Zamilovala jsem se rychle. Byl pozorný, štědrý, měl plány. Chtěl rodinu, dům, psa, děti. Mluvil o budoucnosti tak samozřejmě, jako by už byla naše. Po roce a půl svatba. Krásná, velká, všichni nám záviděli. Maminka mi šeptala: „Našla sis poklad.“

Reklama

První trhlina přišla asi tři měsíce po svatbě. Vrátila jsem se z práce o půl hodiny později, protože autobus nejel. Tomáš seděl v obýváku a mlčel. Dlouho. Pak se zeptal, kde jsem byla. Řekla jsem mu. Zeptal se znovu. A znovu. Jako bych lhala. Nakonec vstal a řekl: „Já ti věřím. Jen nechápu, proč mi nepíšeš, když se něco mění. Dělám si starosti.“

Omluvila jsem se. Připadalo mi to logické. Vždyť má pravdu – mohla jsem napsat. Jenže pak to začalo být pravidlo. Napsat, kde jsem. S kým. Kdy budu zpátky. A pokud jsem zapomněla, následoval výslech. Jemný. Smutný. Zklamaný.

Střed: Když se z domova stane soudní síň

Nikdo by nevěřil, že můj muž umí být krutý. Protože nikdy nekřičí. Nikdy neuhodí. Jen mluví. Hodiny. Vysvětluje mi, co jsem udělala špatně. Proč jsem sobecká. Proč jsem nezralá. Proč si nezasloužím jeho trpělivost.

Jednou jsem si koupila nové boty. Nic drahého, byly ve slevě. Tomáš se na ně podíval a zeptal se, jestli jsme se nedomlouvali, že větší nákupy konzultujeme. Řekla jsem, že to byly tři stovky. Pokrčil rameny. „Jasně. Tvoje peníze. Jen mi připadá divný, že o tom se mnou nemluvíš. Jako bych tu nebyl.“

Vrátila jsem je druhý den. Omluvila jsem se. Cítila jsem se provinile, i když jsem nevěděla proč.

Postupně jsem přestala chodit ven s kamarádkami. Ne že by mi to zakázal. Jen se vždycky zeptal: „Zase? Vždyť jsi byla minulý měsíc.“ Nebo: „Jasně, jdi. Já budu doma sám, v pohodě.“ Řekl to s úsměvem, ale já věděla, co následuje. Ticho. Chlad. Vyčítání, které trvá dny.

Přestala jsem psát přítelkyním. Přestala jsem si kupovat věci bez ptaní. Přestala jsem mít názor na to, co budeme večeřet, kam pojedeme na dovolenou, jakou barvu budeme mít v ložnici. Protože každý můj názor byl špatný. A Tomáš mi to vysvětlil. Klidně. Logicky. S láskou.

Zlom: Když tě zachrání cizí žena v obchodě

Bylo to loni v listopadu. Stála jsem u regálu s vínem a nevěděla, co vybrat. Tomáš mi napsal, ať koupím něco dobrého, že přijdou jeho rodiče. Bála jsem se vybrat špatně. Stála jsem tam asi deset minut a zírala na láhve jako na hieroglyfy.

Vedle mě se zastavila starší paní. Podívala se na mě a ticho řekla: „Vy si nevíte rady, nebo se bojíte?“

Zamrkala jsem. „Prosím?“

„Poznám to. Taky jsem tak stávala. Dvacet let.“ Ukázala na láhev. „Tohle je dobrý. Ale hlavně – ať si vyberete cokoliv, máte právo.“

Odešla. Já jsem zůstala stát a najednou mi tekly slzy. Uprostřed Kauflandu. Protože cizí žena viděla, co neviděl nikdo jiný.

Cesta ven: Když si přiznáš, že nejsi blázen

Začala jsem si psát deník. Ne na telefon – Tomáš měl hesla ke všemu. Koupila jsem si malý sešit a schovávala ho v práci. Psala jsem si, co se stalo. Co řekl. Jak jsem se cítila. Četla jsem to pak znovu a viděla vzorec. Pořád dokola. Incident – výslech – omluva – ticho – odpuštění.

Googlit jsem začala až potom. Napsala jsem: „Manžel mě kontroluje, ale nemůžu to nikomu říct.

Zdroje článku

Autorský text

Nejnovější články

Lidé s nejlepší povahou se rodí v těchto dvou znameních. Jsou vyvolení Lidé s nejlepší povahou se rodí v těchto dvou znameních. Jsou vyvolení Každé znamení zvěrokruhu má své silné stránky, ale existují dvě znamení, která jakoby dostala od vesmíru dar výjimečné povahy. Jejich nositelé oplývají empatií, laskavostí a schopností dělat svět kolem sebe lepším místem. Pojďme se podívat, která dvě znamení vévodí žebříčku nejkrásnějších povah, a co hvězdy připravily pro všechna ostatní znamení v nejbližších týdnech.

Mohlo by vás zajímat

Reklama

Reklama