„Má žena je hloupá, zlá a ošklivá. Když můžu, tak ji zapřu“, říká o mně manžel
Zdroj obrázku: Pexels
Stála jsem za dveřmi obýváku a poslouchala, jak můj muž vypráví kamarádům vtip. Pointou jsem byla já. Smáli se. A já jsem v tu chvíli pochopila, že člověk, kterého jsem si vzala, mě vlastně nemá rád. Nebo aspoň ne natolik, aby mě nehazil přes palubu, když potřebuje pobavit partu.
Bylo to na narozeninách jeho nejlepšího kámoše. Já jsem šla do kuchyně pro led, vrátila jsem se o chvíli dřív, než čekali. A zaslechla jsem větu, která mi vyrazila dech: „Má žena je hloupá, zlá a ošklivá. Když můžu, tak ji zapřu.“
Smích. Pár kluků se chechtalo, někdo plácl Tomáše po rameni. Asi to měla být nadsázka. Vtip. Jenže mě to vůbec nepřipadalo vtipné.
Stála jsem tam se sklenicí v ruce a cítila jsem, jak mi horko stoupá do tváře. Ne vzteky. Spíš studem. Jako bych se náhle viděla jeho očima – a nebyla jsem dost. Nebyla jsem cool. Nebyla jsem ta, se kterou se chlubí.
Nebyla to první narážka
Když jsem se vrátila do pokoje, tvářil se, jako by se nechumelilo. Podala jsem led, sedla jsem si vedle něj na gauč a usmála se. Nikdo nic nepoznal. Ani on.
Ale já jsem si najednou začala vybavovat další situace. Třeba když jsme byli u jeho rodičů a on řekl: „No, Katka zase zapomněla, kam dala klíče. Typický.“ Všichni se zasmáli. Já taky. Jenže teď mi to přišlo jinak.
Nebo když jsme potkali jeho kolegy a on mě představil slovy: „To je moje žena. Ona tomu moc nerozumí, ale je hodná.“ Tenkrát jsem si myslela, že mě chce ochránit před nudnou debatou o práci. Teď jsem věděla, že mě prostě odstavil.
A pak ty momenty, kdy mě vůbec nepředstavil. Když jsme šli na grilovačku k jeho kamarádům a on se bavil s holkama u stolu, zatímco já jsem seděla stranou s pivem v ruce. Nikdo se mě na nic neptal. Tomáš mě do debaty nezapojil. Jako bych tam nebyla.
Proč jsem mlčela
Měla jsem mu to říct hned. Měla jsem vstát, jít za ním a zeptat se: Myslíš to vážně? Ale neudělala jsem to.
Bála jsem se, že přeháním. Že jsem moc citlivá. Že si ze mě udělá blázna, když řeknu, že mě zranil nějaký hloupý vtip. Navíc – co kdybych ho dostala do trapasu před kámošema? Co kdyby si mysleli, že jsem hysterka?
Tak jsem mlčela. A on pokračoval dál.
Další týden jsme byli na rodinné oslavě. Jeho sestra se ptala, jestli plánujeme děti. Tomáš se pousmál a řekl: „Ona by nejdřív musela zvládnout pohlídat kočku, ne, Katko?“
Všichni se zasmáli. Já jsem přikývla a snažila se tvářit, že je to v pohodě. Ale uvnitř mě něco praštilo.
Moment, kdy jsem pochopila, co se děje
Jednou večer jsem ležela v posteli a nemohla usnout. Tomáš spal vedle mě, oddechoval klidně, jako by se nic nedělo. A mně hlavou běžely všechny ty scény. Všechny ty drobné rány. Všechny ty momenty, kdy mě smazal.
A pak mě napadlo: Co kdyby tohle dělal někdo jinému? Co kdybych viděla kamarádku, jejíž partner o ní takhle mluví? Co bych jí řekla?
Odpověď byla jasná. Řekla bych jí, ať si to nenechá líbit.
Tak proč jsem to nechávala projít já?
Rozhodla jsem se mluvit
Další den jsem si sedla naproti němu u stolu a řekla jsem: „Potřebuju si s tebou promluvit.“
Podíval se na mě, trochu znejistěl. „Stalo se něco?“
„Ano. Vadí mi, jak o mně mluvíš před ostatními.“
Zvedl obočí. „Jak o tobě mluvím?“
Vyjmenovala jsem mu to. Všechno. Od toho vtipu na narozeninách až po poznámky před rodinou. Snažila jsem se nezvyšovat hlas, neobviňovat. Jen jsem popisovala, co jsem slyšela. A jak se u toho cítím.
Chvíli byl ticho. Pak řekl: „To myslím v nadsázce. Přece víš, že tě mám rád.“
„Možná. Ale ostatní to nevědí. A já to taky přestávám vědět.“
Co se změnilo – a co ne
Tomáš se omluvil. Řekl, že si to neuvědomoval. Že to bylo hloupé. A já jsem mu věřila – částečně.
Pár týdnů byl opatrný. Víc mě zapojoval do debat. Nepřihodil žádnou hlášku na mou úkor. Ale pak to zase přišlo. Ne tak ostře. Spíš jako náhodná poznámka. Zase vtip. Zase drobnost.
A já jsem si uvědomila, že tohle není o jednom rozhovoru. Tohle je o tom, jak on vnímá náš vztah. Jestli jsem pro něj partnerka, nebo terč.
Takže jsem mu to řekla znovu. A pak ještě jednou. Pokaždé klidněji, ale taky pevněji.
Dneska už vím, že nejde o to, jestli to myslí vážně nebo v nadsázce. Jde o to, že pokud mi to ubližuje, má právo to vědět – a já mám právo to říct.
Co jsem se naučila
Naučila jsem se, že mlčení není mírumilovnost. Je to jen odložený konflikt. A že pokud chci, aby mě partner respektoval, musím si ten respekt vymáhat – ne agresivně, ale jasně.
Naučila jsem se taky, že vtip na můj úkor není vtip, pokud se u něj necítím dobře. A že to, jak o mně mluví před ostatními, hodně vypovídá o tom, jak mě vnímá.
A hlavně – naučila jsem se, že nejsem přecitlivělá. Že mám právo si říct o to, aby se mnou zacházeli lépe. I když je to můj vlastní manžel.
Tomáš se pořád učí. Já taky. Ale aspoň teď nejsem neviditelná. A to je víc, než jsem měla před rokem.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce